Płyta fundamentowa pod dom szkieletowy

Planujesz budowę domu szkieletowego? Przed rozpoczęciem prac projektowych warto dowiedzieć się więcej na temat jego konstrukcji i wymagań projektowych. Co zrobić, aby zagwarantować budynkowi trwałość i stabilność? Podpowiadamy, jaki fundament sprawdzi się najlepiej.

Czym jest dom szkieletowy?

O właściwościach i charakterze projektowanego domu w znacznym stopniu decyduje jego konstrukcja. Dom szkieletowy, będący alternatywą dla tradycyjnego domu murowanego, powstaje zwykle na bazie lekkiego szkieletu drewnianego. Tego rodzaju konstrukcja pozwala na rozdzielenie elementów nośnych od elementów wypełniających, takich jak płyty z wełny mineralnej. Popularność domów szkieletowych, zwanych także domami kanadyjskimi, obserwuje się zwłaszcza w Ameryce Północnej czy w krajach skandynawskich. Pomimo odmiennych warunków klimatycznych, w Polsce coraz częściej można spotkać zwolenników podobnych rozwiązań. Domy szkieletowe z reguły wznoszone są szybciej i taniej niż ich murowane odpowiedniki. To ekologiczna alternatywa niewymagająca stosowania tworzyw sztucznych. Jeżeli planujesz budowę domu o konstrukcji szkieletowej, warto zacząć od zapewnienia mu odpowiedniej trwałości. Wiąże się z tym wybór właściwej metody posadowienia budynku na gruncie.

Jaka płyta fundamentowa pod dom szkieletowy?

Dom szkieletowy, którego konstrukcja w znacznym stopniu opiera się na drewnie, charakteryzuje się przede wszystkim lekką strukturą. Mimo to, jego obciążenia muszą zostać przeniesione na grunt we właściwy sposób – na tym między innymi będzie polegała rola fundamentów. Wybierając odpowiedni fundament pod dom szkieletowy, należy rozważyć warunki geologiczne panujące na działce budowlanej oraz założenia projektowe, takie jak na przykład warunek istnienia piwnicy. Wśród najczęściej stosowanych rozwiązań wylicza się ławy fundamentowe, płytę fundamentową oraz fundament słupowy, stosowany w przypadku bardziej wymagających warunków gruntowych.

Wśród najczęściej wykorzystywanych rozwiązań dla domów jednorodzinnych należy na pewno wymienić z ławy fundamentowe. Charakteryzują się wytrzymałością i dość skutecznie chronią budynek przed wilgocią. Pozwalają także na wykonanie podpiwniczenia nawet po zakończeniu pozostałych prac budowlanych. Czas wykonywania ław jest jednak stosunkowo długi, dlatego warto rozważyć także inne typy fundamentów pod dom. Zakładając brak konieczności budowy piwnicy pod budynkiem, najlepszym rozwiązaniem okazuje się zwykle płyta fundamentowa. Tego rodzaju fundament pod dom szkieletowy charakteryzuje się prostą budową i szybkim czasem realizacji. Doskonale chroni budynek przed zawilgoceniem oraz gwarantuje lepszą niż w przypadku innych fundamentów izolacyjność cieplną.

Wykonanie pasywnej płyty fundamentowej

Przyjrzyjmy się budowie płyty fundamentowej. Jej struktura jest stosunkowo prosta i szybka w wykonaniu, a na dodatek nie wymaga poważniejszych prac ziemnych. Po wybraniu warstwy humusowej i wykonaniu podsypki następuje położenie warstw izolacji, ułożenie zbrojenia i wylanie mieszanki betonowej. Płyta fundamentowa pod dom szkieletowy wykonywana jest w szalunku traconym ze styropianu ekstrudowanego, który stanowi jednocześnie izolację fundamentu. W większości projektów stosuje się dwie warstwy izolacji o grubości ok. 10 cm każda. W ten sposób powstaje gotowa do użytku płyta, na której zostanie posadowiony budynek. Całkowita grubość płyty fundamentowej pod dom szkieletowy powinna wynosić przynajmniej 20-30 cm. Taka struktura gwarantuje odpowiednie rozłożenie obciążenia przenoszonego na grunt oraz odpowiedni współczynnik przewodzenia ciepła dla fundamentu.

Prawidłowo wykonana płyta fundamentowa to gwarancja wieloletniej stabilności domu szkieletowego. Jej projekt warto powierzyć profesjonalistom, którzy już na etapie planowania uwzględnią ułożenie wszystkich niezbędnych przyłączy i dobór właściwych materiałów izolacyjnych. Współpraca z ekspertami w zakresie projektowania płyt fundamentowych to gwarancja prawidłowego przebiegu prac budowlanych i bezpiecznego użytkowania oddanych do użytku budynków.